Cena vltavínů
V obecném pojetí by se mohlo zdát, že stanovení ceny vltavínu je triviální a pevně danou záležitostí, ale pokud se dostanete hlouběji do této problematiky zjistíte pravý opak. Do složitého postupu jak určit výslednou potenciální cenu kamene vstupují především následující aspekty:
- Váha
- Lokalita
- Skulptace
- Poškození
- Tvar a velikost
- Barva
- Raritnost
Historicky se několik sběratelů pokusilo vytvořit nějaký systém hodnocení vltavínů, ale praxe ukazuje jednoduchý fakt, že nabídka ovlivňuje poptávku a naopak. Jinými slovy - žádná tabulka negarantuje, že se Vámi vlastněný kámen prodá za vypočítanou cenu a stejně tak negarantuje, že za kámen o který máte zájem zaplatíte nějakou cenu, kterou si sami spočítáte. Vždy se totiž může objevit někdo, kdo nabídne více nebo se setkáte s faktem, že o kámen za Vaši cenu nebude mít nikdo zájem. Na ceny našich kamenů se tu a tam ozývají hlasy internetových haterů a diskutérů. Vždy se může stát, že ceny některých kamenů jsou vyšší než se někomu může zdát a bude je považovat za nesmyslné. Tak je to ale ve všech odvětvích spojených se sběratelstvím či uměním. Nebo jste někde viděli levné Ferrari či dostupný obraz od Pabla Picassa? Pokud to člověk myslí se sběratelstvím vážně a chce se mu věnovat dlouhodobě - dojde do bodu, kdy zjistí, že se nespokojí s levným a nekvalitním materiálem jeho zájmu. A stejně tak je to u sbírání vltavínů. A také, že za kvalitu si bohužel musí připlatit.
Do složité hádanky týkající se výsledné ceny vstupuje ještě jeden důležitý aspekt. Růst cen. S každoročním růstem cen kamenů člověk nemůže dělat vůbec nic. Ceny rostou stabilně dlouhé roky a nepředpokládá se změna tohoto trendu, jelikož kvalitních kamenů a kamenů obecně ubývá a to exponenciálně.
Kvalitní vltavíny se tak mohou, při správném zacházení a uvažování, stát velmi dobrou investicí.